Endometrioza co to jest i jakie są jej przyczyny?

Endometrioza charakteryzuje się bólem w okolicy miednicy, najczęściej w trakcie menstruacji. Czasem ból jest tak silny, że dezorganizuje codzienne życie. Szacuje się, że na endometriozę choruje ok. 15% miesiączkujących kobiet. Jakie są przyczyny endometriozy?

Endometrioza co to jest?

U kobiet, które miesiączkują regularnie, przez 3 tygodnie narasta w macicy błona śluzowa, która następnie złuszcza się podczas miesiączki. U pewnej grupy kobiet dochodzi jednak do sytuacji, w której część komórek endometrium razem z krwią miesiączkową przedostaje się do jajowodów i wydostaje przez nie do jamy brzusznej. Komórki mogą docierać do jajników, otrzewnej, jelit, a nawet ścian pęcherza, i zostają tam na zawsze. Właśnie takie zjawisko nazywane jest endometriozą, czyli wędrującą śluzówką macicy.

Podsumowując endometrioza to choroba ginekologiczna, która charakteryzuje się obecnością tkanki podobnej do endometrium macicy w innych narządach — w szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym lub w jamie otrzewnej (najwięcej przypadków).W wyniku tego następuje stan zapalny, którego następstwem powstają guzki i zrosty.

Endometrioza dotyka ok. 11% kobiet – w Polsce jest to ok. 1 milion pacjentek. Najczęściej są to kobiety w wieku rozrodczym, a diagnoza zwykle stawiana jest między 30 a 50 rokiem życia. Początki rozwoju tej choroby niestety mogą mieć miejsce dużo wcześniej — endometriozan wykrywana może być już u dziewcząt przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Endometrioza — przyczyny

Mimo że endometrioza znana jest od ponad dwustu lat, to wciąż do końca nie są znane jej przyczyny.Istnieje tylko kilka teorii, z których jedna wskazuje na podłoże genetyczne i sugeruje związek z zaburzeniami hormonalnymi oraz immunologicznymi. Badania wskazują, że choroba częściej dotyka kobiety, u których w rodzinie (matka, siostra, babcia) zdarzały się już takie przypadki.

Inna teoria mówi o tym, że w trakcie menstruacji, krew miesiączkowa razem z komórkami endometrium przedostaje się wstecznie do jamy brzusznej (otrzewnej). Tam komórki endometrium zasiedlają się i zaczynają żyć własnym życiem poza jamą macicy. Pojawia się uciążliwy ból, który zlokalizowany jest najczęściej w pachwinie, w dole brzucha, a nawet niekiedy w okolicy odbytu. Po zakończeniu miesiączki ból zanika.

Pacjentki cierpiące na endometriozę skarżą się również na ból podczas stosunku seksualnego, plamienia międzymiesiączkowe, a także na śladowe ilości krwi w kale i moczu. Zabłąkane w jelitach lub pęcherzu moczowym endometrium może wywoływać również ból podczas mikcji i wypróżniania.