Jak walczyć z uzależnieniem od nikotyny?

Uzależnienie od nikotyny zawartej w wyrobach tytoniowych jest poważnym problemem. To właśnie z uwagi na tę substancję tak trudne staje się ograniczenie palenia papierosów. Oczywiście, istnieją skuteczne sposoby walki z tym uzależnieniem. Jak walczyć z uzależnieniem od nikotyny?

Nikotynizm – co to jest?

Nikotynizm, czyli uzależnienie od znajdującej się w wyrobach tytoniowych nikotyny, to jedna z konsekwencji regularnego palenia papierosów. Nikotyna jest alkaloidem, który działa stymulująco na ludzki układ nerwowy (ośrodkowy układ nerwowy). Postrzega się ją przede wszystkim przez pryzmat „tradycyjnych” wyrobów tytoniowych, ale równie dobrze substancja ta może się znajdować np. w elektronicznych papierosach czy leczniczych gumach do żucia.

Powodem, który sprawia, że nikotynizm to tak poważny i nawracający problem, jest fakt, iż nikotyna sprawia, że papierosy zaczynają być postrzegane przez ludzki mózg jako źródło przyjemności i sposób na relaks, co prowadzi silnego uzależnienia fizycznego i psychicznego, a w przypadku podjęcia walki z nałogiem pojawiają się takie problemy jak m.in. uczucie drażliwości i niepokoju czy trudności w utrzymaniu koncentracji.

Jak walczyć z uzależnieniem od nikotyny – sposoby

Takie stwierdzenie być może wydaje się trywialne, ale w rzeczywistości pierwszym kamieniem milowym w walce z uzależnieniem powinno być świadome podjęcie decyzji o rzuceniu palenia. Powinna być ona silnie umotywowana i poparta silną wolą palacza. Dopiero wtedy można zdecydować się np. na farmakoterapię. W stopniowym odzwyczajaniu organizmu od nikotyny pomocne mogą się okazać różne metody farmakologiczne.

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są środki z cytyzyną w postaci najczęściej tabletek. Jest to substancja pochodzenia roślinnego, która działa w sposób podobny do działania nikotyny. Łączy się z receptorami nikotynowymi w mózgu w sposób znacznie silniejszy niż ma to miejsce w przypadku nikotyny. Wypiera tym samym jej działanie z receptorów. Pozwala na stopniowe odzwyczajanie organizmu od palenia. Co więcej, cytyzyna wydziela dopaminę, która wpływa na złagodzenie objawów odstawienia, jednocześnie są to na tyle niewielkie ilości, że nie powoduje uzależnienia. 

Innym rozwiązaniem może być nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na stopniowym zmniejszaniu przyjmowanych ilości nikotyny za pomocą rozwiązań innych niż tradycyjny papieros, takich jak np.: plastry, gumy czy tabletki do ssania.  

Trzeba jednak mieć na uwadze, że środki farmakologiczne – choć oczywiście ważne – to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego niezwykle istotne jest również wsparcie okazywane przez bliskich i/lub współuczestników terapii zajęciowej.

Źródła: