Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne dla dzieci?

Odpowiednia ochrona oczu dzieci w pierwszych latach ich życia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrego wzroku później. Choć na ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym koncentrujemy się zwłaszcza latem, kiedy intensywne promienie mogą być szczególnie szkodliwe, warto pamiętać o tym przez cały rok. Jednym z elementów jest wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Jakie są najlepsze okulary przeciwsłoneczne dla dzieci? Jakie kryteria powinny spełniać? Wyjaśniamy.

1. Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – główne zasady doboru

2. Jak działa polaryzacja?

3. Kiedy zacząć stosować okulary przeciwsłoneczne u dzieci?

Wielu dorosłych decyduje się kupować okulary przeciwsłoneczne dla siebie i dzieci na straganach, deptakach czy w supermarketach. To jednak poważny błąd, gdyż tego rodzaju tanie okulary nie tylko nie chronią oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale wręcz mogą negatywnie oddziaływać na wzrok dziecka i dorosłego.

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – główne zasady doboru

Głównym czynnikiem decydującym o tym, jakie będą najlepsze – nie tylko dla dzieci – okulary przeciwsłoneczne, jest filtr. Pozwala on skutecznie chronić oczy dziecka przed promieniowaniem słonecznym, zarówno tym padającym bezpośrednio, jak i tym docierającym do źrenic od strony skroniowej. To kluczowe kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Najwyższy poziom ochrony zapewnia filtr oznaczony jako UV400, który blokuje 99-100% promieni ultrafioletowych. Modne okulary, które spełniają to kryterium, znajdziesz na uvok.pl.

Kolejnym istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest odpowiednie dopasowanie okularów do twarzy dziecka. Nie powinny one uciskać głowy ani spadać z nosa. Ponadto, powinny być wykonane z bezpiecznych i wytrzymałych materiałów.

Jak działa polaryzacja?

Podczas zakupu okularów ochronnych dla dziecka przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, warto pokusić się o model z filtrem polaryzacyjnym. Jego celem jest redukcja ilości światła, które dociera do oczu po odbiciu od różnych powierzchni. Odbite światło, które dochodzi pod różnymi kątami, może być uciążliwe. Usunięcie tego efektu przekłada się na zwiększony komfort użytkowania, na przykład na plaży, gdzie światło odbija się od wody lub jasnego piasku, oraz podczas aktywności zimowych.

Kiedy zacząć stosować okulary przeciwsłoneczne u dzieci?

Do 6. miesiąca życia należy w ogóle chronić dziecko przed ekspozycją na słońce. Zaraz później należy rozpocząć stosowanie ochrony UV, przyzwyczajając malucha do noszenia okularów przeciwsłonecznych i wpajając mu zasady dbania o wzrok. Ważne jest, aby przy wyborze okularów dla dzieci wybierać modele dobrej jakości, które faktycznie spełnią oczekiwania.