Tonik do twarzy – na co pomaga?

Tonik do twarzy to rodzaj produktu do pielęgnacji skóry, który stosuje się po oczyszczeniu twarzy. Pomaga usunąć wszelkie pozostałości brudu lub makijażu na skórze. Tonik może również ukoić, odświeżyć i nawilżyć skórę, a także zrównoważyć jej poziom pH. Produkty tonizujące są dostępne w różnych formach i mają różne składniki oraz funkcje. Niektóre są przeznaczone do cery tłustej i trądzikowej, podczas gdy inne są bardziej odpowiednie dla skór suchych, wrażliwych lub dojrzałych. Zasadniczo jednak toniki są bezpieczne dla wszystkich rodzajów skóry. Dowiedz się więcej o roli toniku w rutynowej pielęgnacji skóry i korzyściach, jakie wynikają z jego stosowania.

Jakie są zalety stosowania toniku do twarzy?

Toniki do twarzy służą głównie do oczyszczania skóry i usuwania nadmiaru sebum oraz resztek makijażu, który pozostał na twarzy po pierwszym etapie oczyszczania (np. myciu żelem do twarzy). I to właśnie funkcja oczyszczająca jest tą, dla której najwięcej osób sięga po toniki. Co istotne, tonik oczyszcza również z metali i innych związków znajdujących się w wodzie kranowej, np. chloru. 

Kolejna ważna kwestia to przywracanie właściwego pH skórze. Po umyciu żelem, mleczkiem czy olejkiem skóra często ma pH wyższe niż naturalne, które wynosi 5,5. Składy toników opracowane są tak, by przywracać równowagę pH i dzięki temu chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. 

Toniki są również świetnym sposobem, by dodatkowo nawilżyć skórę. Zwłaszcza latem albo gdy spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Każda porcja nawilżenia jest wtedy na wagę złota.

Warto używać toników także dlatego, że pomagają one wnikać składnikom odżywczym w głąb twarzy. Użycie toniku przed nałożeniem kremu lub serum sprawi, że odczujemy więcej korzyści z działania tych kosmetyków. 

Składniki czynne w tonikach i ich działanie

Ludzie często używają toników do twarzy, aby ich skóra wyglądała zdrowiej i bardziej promiennie. Takie efekt zapewniają toniki zawierające kwas glikolowy, który pomaga złuszczać skórę, każdego dnia usuwając z niej martwe komórki. Niektóre rodzaje toników do twarzy zawierają również witaminę C, dodatek kwasu hialuronowego i alfa-hydroksykwasy, które pomagają rozjaśnić ciemne plamy na twarzy i wyrównać koloryt. Dla cery trądzikowej, z niedoskonałościami polecane są toniki ze składnikami oczyszczającymi, antybakteryjnymi i kojącymi. Warto szukać w składach m.in. zielonej glinki, oczaru, szałwii czy dodatku olejku z drzewa herbacianego. Z kolei osoby, które nie mają problemów z wypryskami, ale narzekają na przetłuszczanie się skóry, odczują korzyści ze stosowania toników z dodatkiem ogórka, babki lancetowatej czy kwasu migdałowego. Jeśli Twoim problemem jest skóra wrażliwa, delikatna i skłonna do podrażnień, poszukaj toniku zawierającego aloes, melisę czy nagietek. Te naturalne ekstrakty łagodzą zaczerwienienia i koją skórę.

Najlepsze toniki do twarzy, aby skóra wyglądała młodo i promiennie

Dobrze dobrany tonik do twarzy pomaga zachować młody i promienny wygląd skóry, zwalczyć niedoskonałości, wyrównać koloryt skóry i dodatkowo ją nawilżyć. Niweluje przy tym skutki używania do mycia twardej wody i przebywania w klimatyzowanym otoczeniu. Warto wprowadzić tonik do swojej codziennej pielęgnacji. O ile od razu nie odczuwa się jego działania, to z czasem skóra staje się zauważalnie piękniejsza. 

Najlepsze toniki do twarzy znajdziesz na: https://ziaja.com/