Lifting wolumetryczny – komu jest zalecany?

Wypełniacze stosowane w medycynie estetycznej, takie jak kwas hialuronowy, zdecydowanie nie tracą na popularności. Wręcz przeciwnie, chętnie korzysta z nich wielu pacjentów na całym świecie. Potrafią one odjąć lat, wygładzić skórę i poprawić ogólny wygląd twarzy. Zastanawiasz się, czy to dobry wybór dla Ciebie? Dowiedz się więcej na temat liftingu wolumetrycznego! Na pytania dotyczące zabiegu odpowiedzieli eksperci kliniki Novoderm w Łodzi.

Na czym polega lifting wolumetryczny?

Lifting wolumetryczny wykonywany jest za pomocą wypełniacza, najczęściej w formie żelu na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego. Jego zadaniem jest wypełnienie powstałych w tkance ubytków, czy to w wyniku naturalnych procesów starzenia, czy innych czynników, np. urazów. Preparat wprowadzany jest do tkanek za pomocą cieniutkiej kaniuli, a następnie starannie, manualnie formowany. To właśnie dlatego tak duże znaczenie ma doświadczenie oraz umiejętności osoby przeprowadzającej zabieg – podkreśla specjalista kliniki Novoderm w Łodzi.

Jakie rezultaty można uzyskać?

Lifting wolumetryczny potrafi błyskawicznie odmłodzić twarz, nadać jej zdrowy, świeży wygląd oraz błyskawicznie zamaskować rozmaite ubytki tkanki. Najczęściej procedurę taką przeprowadza się w celu:

  • poprawy owalu twarzy;
  • wypełnienia tzw. doliny łez;
  • wypełnienia zapadnietych policzków;
  • wypełnienia bruzd nosowo-wargowych;
  • wygładzenia pionowej zmarszczki między brwiami (tzw. lwiej zmarszczki);
  • zlikwidowania zmarszczek marionetki;
  • uwydatnienie kości policzkowych
  • podkreślenie kształtu żuchwy;
  • poprawy jędrności, elastyczności i napięcia tkanki.

Kwas hialuronowy jest bowiem nie tylko doskonałym wypełniaczem. Substancja ta naturalnie występuje w naszym ciele, w tym w skórze, gdzie odpowiada za odpowiedni poziom jej nawilżenia, a co za tym idzie komfort i odpowiedni wygląd. Wstępne rezultaty zabiegu widoczne są zwykle właściwie od razu po podaniu preparatu. Na te optymalne najczęściej trzeba poczekać ok. 3-4 tygodni. Rezultaty zazwyczaj utrzymują się od 1 roku do 2 lat. Jeśli zajdzie taka potrzeba, po tym czasie można powtórzyć całą procedurę.

Jak przebiega zabieg liftingu wolumetrycznego?

Tuż przed wykonaniem zabiegu konieczne jest dokładne oczyszczenie skóry (najlepiej przyjść bez makijażu). Po starannej dezynfekcji, specjalista nakłada na skórę specjalny krem znieczulający, aby pacjentowi pełen komfort. Gdy znieczulenie zacznie działać, do tkanek wprowadzana jest cienka kaniula, przez którą podaje się wypełniacz w formie żelu. Na koniec jest on starannie formowany przez lekarza. Zabieg nie wymaga przestrzegania okresu rekonwalescencji. Pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności. Możliwe jest jedynie powstanie niewielkiego zaczerwienienia i opuchlizny, a także siniaków w miejscu przebicia skóry, powinny one jednak zniknąć samoistnie po kilku-kilkunastu dniach.

Jak się przygotować do wolumetrii twarzy?

Przed zabiegiem wolumetrii twarzy z pewnością konieczne będzie odbycie konsultacji ze specjalistą. W jej przebiegu omówione zostaną oczekiwania pacjenta i spodziewane rezultaty. Konieczne jest również wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Zalecane jest również odstawienie wszelkich substancji rozrzedzających krew, ponieważ w trakcie procedury musi dojść do przerwania ciągłości skóry – dodaje ekspert łódzkiej kliniki Novoderm. Nie należy też korzystać z sauny czy wystawiać skóry na silne działanie promieni UV. W ciągu doby przed zabiegiem nie wolno również pić alkoholu.

Postępowanie po zabiegu

Chociaż wolumetria twarzy nie wymaga zachowania okresu rekonwalescencji, po zabiegu należy trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim przez 2-3 dni nie można korzystać z sauny czy solarium, należy też zrezygnować z intensywnych treningów. Lepiej unikać też masażu miejsc poddanych zabiegowi.

Przeciwwskazania do zabiegu wolumetrii

Jak każdy zabieg z dziedziny medycyny estetycznej, tak i wolumetria twarzy wiąże się z listą przeciwwskazań do jej wykonania. Znajdują się na niej:

  • okres ciąży i karmienia piersią;
  • choroby nowotworowe;
  • niektóre choroby autoimmunologiczne, szczególnie w fazie zaostrzenia;
  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • nadwrażliwość na składniki stosowanego preparatu;
  • nieuregulowana cukrzyca;
  • aktywna infekcja w miejscu zabiegowym.