Najlepsze naturalne składniki w kosmetykach: jak wpływają na skórę i włosy

Składniki naturalne w kosmetykach to ekstrakty i oleje roślinne, olejki eteryczne, miody i minerały. W kosmetykach naturalnych znajduje się bardzo ograniczona ilość substancji chemicznych lub są one całkowicie wyeliminowane. Produkty te powstają w wyniku procesów, które nie modyfikują składników, np. tłoczenia. Ich wzrastająca popularność wiąże się z tym, że coraz więcej osób zwraca uwagę na skład produktów do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, stawiając na świadome dbanie o siebie.

Jakie są różnice między naturalnymi i syntetycznymi składnikami?

Naturalne składniki są znane ludzkości od tysięcy lat. W tradycyjnych naturalnych składnikach takich jak np. olej arganowy czy masło shea nie ma żadnych substancji syntetycznych, a mimo to są niezwykle skuteczne. Powoli mija już moda na, jak zapewniają producenci, niezwykle efektywne produkty bogate w składniki stworzone w laboratoriach, ponieważ okazuje się, że to, co dała nam natura jest bez porównania lepsze. Naturalne składniki kosmetyków znacznie rzadziej uczulają i podrażniają skórę i nie zawierają substancji, które negatywnie wpływają na zdrowie. Trzeba pamiętać o tym, że syntetyczne substancje przenikają do organizmu – niektóre z nich mogą nawet przyczyniać się do powstawania nowotworów. Niektóre marki kosmetyczne stawiają wyłącznie na naturalne składniki lub przynajmniej proponują linie produktów opartych na takim składzie.

Najpopularniejsze naturalne składniki

W kosmetyce wykorzystuje się bardzo dużo naturalnych składników o różnym działaniu. Dzięki nim można tworzyć kosmetyki naturalne dostosowane do potrzeb każdego typu skóry i włosów. Oto kilka wybranych naturalnych składników: 

  • Aloes, który zawiera aż 95% wody oraz witaminy E i C. Miąższ aloesu silnie nawilża, regeneruje i łagodzi podrażnienia, także spowodowane działaniem słońca, ponadto ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
  • Olej kokosowy, czyli kolejny kosmetyczny hit ostatnich lat, polecany jest do stosowania na włosy niskoporowate, ponieważ nawilża je, odżywia, wygładza, chroni przed utratą protein i wzmacnia. Olej kokosowy stosowany na skórę sprawia, że staje się ona lepiej nawilżona i elastyczniejsza, wykazuje także działanie przeciwzapalne. Świetnie sprawdza się m.in. jako baza peelingów, może służyć również jako preparat do demakijażu. 
  • Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, dlatego często jest wykorzystywany w kosmetykach przeznaczonych do cery z wypryskami. Olejek ten jest skuteczny w redukowaniu zmian trądzikowych, warto stosować go także w celu redukcji zmarszczek mimicznych. 
  • Miód jest uniwersalnym kosmetykiem do twarzy i włosów. Nawilża, odżywia, ujędrnia i nadaje elastyczność skórę, ale także, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, poprawia wygląd cery trądzikowej. Redukuje wypryski i chroni przed powstawaniem trwałych blizn. Miód wzmacnia włosy i sprawia, że odzyskują sprężystość i blask.

Czy naturalne składniki kosmetyczne są bezpieczne?

Choć kosmetyki naturalne są postrzegane jako bezpieczne, nie wszystkie okazują się odpowiednie dla każdego typu skóry. Niektóre oleje mogą obciążać włosy lub skórę, ponadto trzeba pamiętać o tym, że naturalne składniki mogą powodować uczulenie, choć zdarza się to rzadziej niż w przypadku substancji syntetycznych. Każdą substancję, którą wprowadza się do pielęgnacji, należy najpierw przetestować na niewielkim obszarze skóry. Nie da się jednak zaprzeczyć, że korzyści ze stosowania naturalnych składników jest mnóstwo. Zwracaj uwagę na etykiety na kosmetykach i świadomie wybieraj produkty, które będziesz stosować. Wiele pełnowartościowych składników naturalnych znajdziesz tutaj: Cosibella

Masz już doświadczenia w zakresie stosowania naturalnych kosmetyków? Podziel się nimi w komentarzach!